Tehlike sadece suda değil!

Sadece sularda değil damacanalarda da tehlike var. Damacanalarda kullanılan Bisfenol A kısırlıktan hiperaktiviteye kadar birçok hastalığa yol açıyor.

Suların pis çıkmasının ardından bir skandal da içme sularının taşındığı damacanalarda çıktı. Suların konulduğu damacanaların yeteri kadar temizlenmemesinin dışında uzun ömürlü olması için kullanılan Bisfenol A maddesinin tehlikeli hastalıklara yol açtığı Harvard Üniversitesi’nin raporlarıyla belirlendi.
Konuyla ilgili bilgi veren Atasu Genel Müdürü Cevat Kabataş, normalde 30 kullanımlık ömrü olması gereken damacanaların bu madde katılarak 100 kullanıma çıkartıldığını söyledi.

2 YILDA DEĞİŞİR
Kabataş, “Bazı büyük firmalar şimdi bunları imha edip değiştirme çalışması yapıyor. Ama şu anda piyasadaki damacanaların tamamının değişmesi için 2 yıl zaman gerekiyor” dedi. Evlerde de damacanaların pis kullanıldığını ve tekrar dolum sırasında mutlaka çok iyi temizlenmesi gerektiğini anlatan Kabataş, şunları kaydetti: “Bazı firmaların su beklettiği havuzlarda yosunlaşma oluyor, bakteriler çoğalıyor. Bu yüzden damacana suları iyi denetlenmeli. Üretim aşamasında hijyen kurallarına uyulmalı. Biz ozon kullanmayan ve suyu bekletmeyen tek firmayız.”

DEŞİFRE’DE YİNE KONUŞULACAK
Bugün A Haber’de saat 23.00’te yayınlanacak olan Deşifre programında yine içme suyundaki skandal gündeme getirilecek. Deşifre, geçen hafta yaptırdığı analizlerle, parayla satılan damacana sularında tehlikeli mikroplara rastlandığını ortaya koymuştu.

Haberin Kaynağı İçin Tıklayın