Ozon kullanıp doğal kaynak suyu etiketiyle tüketiciyi yanıltıyorlar-egitimdenhaberler.com-4 Agustos 2012 Yönetmeliğe göre ozonun kullanıldığı suyun şişesinin üzerine kahverengi bir etiketle içme suyu ibaresi yazılması gerekiyor.
Ancak, su sektöründeki birçok firma ozon kullandığı halde bu etiketi yapıştırmadan doğal mineralli su ve kaynak suyu adı altında satış yapıyor.

Sağlık Bakanlığının uygunsuz üretim yapan damacana su firmalarını peş peşe açıklaması gözleri yeniden su sektörüne çevirdi. Konu kamuoyunun gündeminde kaldıkça yeni iddialar gündeme geliyor. Sakarya Hendekte faaliyet gösteren ve ozonsuz su reklamlarıyla gündeme gelen Elmacık Sunun Genel Müdürü Cevat Kabataş birçok firmanın yönetmeliğe aykırı olarak üretim yaptığını savundu. Doğal mineralli su ve kaynak suyuna hiçbir madde eklenmemesi gerektiğini belirten Kabataş, sadece içme suyu için ozon kullanılabileceğini söyledi. Bu durumda da şişenin üzerine kahverengi bir etiketle içme suyu ibaresi yazılmasının şart olduğunu ifade eden Kabataş ancak sektördeki çoğu firmanın bu kurala uymadığını söyledi.

Polis Bakım ve Yardım Sandığı Vakfının (POLSAN) bünyesinde Sakarya Hendekte faaliyete geçen Atatürk Orman Çiftliği Elmacık Su şişeleme tesislerini basın mensuplarına gezdiren Cevat Kabataş, su sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bazı firmaların damacanalarında insan sağlığı açısından zararlı bakterilerin bulunmasının sektörün imajını zedelediğini belirten Kabataş, kurallara uygun üretim yapanların bu durumdan rahatsızlık duyduğunu söyledi. Su sektörünün bakanlık tarafından denetlenmesini olumlu bulduğunu ifade eden Kabataş, firmaların çoğunun ozonlu su ürettiğini savundu. Bugüne kadar Türkiyede ozonun iyi bir şey gibi algılandığını hatta su şişelerinde “Ozonla zenginleştirilmiştir” ibareleri kullanıldığını belirten Kabataş, ozonun sağlığa zararlı bir madde olduğunu, suyun ozonlaştırılmasının ise doğru bir yöntem olmadığına dikkat çekti. Sudaki brofille ozon birleştiği zaman bromat ve bromoform adlı bir maddeye dönüştüğünü dile getiren Kabataş, “Bu maddeler insan sağlığı üzerinde zararlı etkiler doğuruyor.” dedi. Yönetmeliğe göre Sağlık Bakanlığının ozonun kullanımına suyun içinde istenmeyen bazı elementlerin ayrıştırılması için izin verdiğini kaydeden Kabataş sözlerini şöyle sürdürdü: “Doğal mineralli su ve kaynak suyuna hiçbir madde eklenmemeli sadece içme suyu için ozon kullanılabilir. Bu durumda da şişenin üzerine kahverengi bir etiketle içme suyu ibaresi yazılmalı ancak sektördeki çoğu firma bu kuralları uygulamıyor.”

Geçtiğimiz mart ayında Sakarya Hendekte 32 milyon liralık yatırımla kurulan Elmacık Sunun Pazarlama ve Satış Müdürü Günalp Gökoğlunun verdiği bilgiye göre yıllık 300 milyon litre su üretim kapasitesine sahip olan firma üretimini her ay ikiye katlıyor. Elmacık Su 5-6 milyon dolar yatırımla önümüzdeki yıldan itibaren maden suyu üretimine de başlayacak. 12 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplamda 70 bin metrekare alanda faaliyet gösteren firma, cam şişe ile üretim yapmayı da hedefliyor.

Haberin kaynağı için tıklayınız