ambalajli-sularda-ozon-ve-bpa-maddesine-dikkat-7322Uzmanlar doğal vitamin ve mineralleri barindiran ambalajli sulardaki ozon miktarina dikkat edilmesi yönünde tüketicileri uyarıyor.

 

 

Insan yasami için en önemli maddelerden biri olan su içindeki bazi bilesenlerden dolayi zararli olabiliyor. Uzmanlar dogal vitamin ve mineralleri barindiran ambalajli sulardaki ozon miktarina dikkat edilmesi yönünde tüketicileri uyariyor.
Canliligin vazgeçilmez maddesi olan su vücudun da büyük bir bölümünü olusturuyor. Yasam için havadan sonra en önemli unsur olan su saglikli yasamin da en önemli unsurlarindan biri. Saglikli bir hayat için suyun tüketimi kadar suyun kalitesi de büyük önem tasiyor. Dogada deniz, göl, nehir, yer alti, buzul ve bulut gibi degisik yerlerde bulunabilen su çesitli çevresel faktörlerden dolayi kirlilige maruz kalarak kalitesini kaybedebiliyor. Uzmanlar bu tür sularin insan vücuduna girmesinin kanser dâhil birçok hastaliga sebep olabildigini belirtiyor.

DOGAL FILTRELENIYOR
Saglikli içilebilir suyun görünüs olarak berrak, kokusuz ve renksiz olmasi gerektigini vurgulayan uzmanlar, “Kimyasal ve mikrobiyolojik analizlerde de içinde bulunan minerallerin miktarlari ölçü sinirlari içinde olmali. Ayrica bakteri ve virüsler içermemelidir. Radyoaktivite özellikleri de belirli miktarin altinda olmali” diyor. Uzmanlar musluk sulariyla dogal kaynak sulari arasindaki farki ise söyle açikliyor: “Musluk sularinda klor bulundugu için bakteri ihtiva etmezler, fakat klor aslinda saglikli degildir.”

OZON ÖLDÜRÜCÜ OLABILIR

Ambalajli ve dogal kaynak sularinda bulunmasi gereke mineral ve vitaminlerin yaninda uzmanlar sudaki ozon gazi miktarina dikkat çekiyor. Sudaki ozon havada bulunan oksijen moleküllerinin dis etkenlerle parçalanarak yeni bir oksijen molekülüne baglanmasiyla olusuyor. Ozonlama minerallerden, mikro organizmalardan ve pH’dan kaynaklandigi için suyun orijinal tadini da degistiriyor. Ozonun suda kalma süresi ise suyun sicakligina, pH ve içinde ozonla reaksiyona giren madde miktarina göre degisiklikler gösteriyor. Ozon gazinin çok güçlü bir dezenfektan oldugunu vurgulayan uzmanlar, “Ancak suda ozon kullanildiginda sudaki bromür maddesi ile birleserek saglik için çok zararli olan bromata ve bromoforma dönüsüyor” diyor. Ozonun su içinde bozulup oksijene dönüstügü belirtilirken ozonlanmis suyun hemen tüketilmesi halinde ciddi sorunlara yol açabilecegi vurgulaniyor. Bu zararlar su sekilde siralaniyor: Bas agrisi, asiri yorgunluk, bogaz kurulugu, bas dönmesi, göz yanmasi.

Haberin kaynagı için tıklayın